Cupa CLT Giurgiu – campionat de fotbal intre licee

Consiliul Local al Tinerilor Giurgiu, cu sprijinul Primăriei Municipiului Giurgiu, a organizat duminică, 5 octombrie, la Sala Polivalentă „Chauncey Hardy”, începând cu ora 9.00, Cupa CLT, un campionat de fotbal între licee.

La această competiție au participat cinci echipe: Colegiul Național „Ion Maiorescu”, Liceul Teoretic „Tudor Vianu”, Colegiul Tehnic „Viceamiral Ion Bălănescu”, Liceul Tehnologic „Ion Barbu” și Liceul Teoretic „Nicolae Cartojan”.
La deschiderea oficială a evenimentului au luat parte primarul Municipiului Giurgiu, Inspectorul Școlar General – prof. Gigi Oprișan, directorul Liceului „Ion Barbu” – prof. Maria Sonea, membrii CLT, susținătorii echipelor participante, precum și reprezentanți ai presei locale.

Pe parcursul campionatului s-au desfășurat patru partide, fiecare meci având două reprize a câte 15 minute fiecare și o pauză de cinci minute între ele. Competiția a fost câștigată de Liceul „Ion Barbu” care a învins în finală echipa Liceului „Tudor Vianu”. Pe locul trei s-a clasat echipa Colegiului Național „Ion Maiorescu”.

Evenimentul s-a încheiat cu festivitatea de premiere, câștigătorii primelor trei locuri fiind recompensați cu diplome, mingi de fotbal și cupe, iar ceilalți au primit la rândul lor diplome de participare. De asemenea, s-au acordat diplome pentru ”cel mai bun portar”, Sandu Adrian, și ”golgheterul campionatului”, Vrabie Mugurel, ambii de la Liceul Tehnologic ”Ion Barbu”.
Această inițiativă a avut ca scop atragerea tinerilor către activitățile sportive, dezvoltarea unui grup de tineri care împărtășesc aceeași pasiune, dar și dezvoltarea capacității de socializare și a spiritului de fair-play.

Ultima modificare: 07.10.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul 115 patrupede cu stapan sterilizate gratuit in cadrul actiunii din weekend-ul trecut